Calibra group - Opel Calibra, Tuning klub Calibry

Calibra group - Opel Calibra, Tuning klub Calibry

Odkryj pasję tuningu w klubie Calibry i podziwiaj Opela Calibrę w unikalnym stylu.

Czas czytania

Szacowany czas czytania: 104 sek. (346 słów)

Opel Calibra: Legendarny Model Z Niemieckiej Stajni

calibragroup.pl 07.10.20234,00 / 12 głosów

Spis treści:

      »Ewolucja Stylistyki
         »Silniki i Osiągi
         »Calibra w Motorsporcie
         »Dziedzictwo

Opel Calibra to nazwa, która wciąż wywołuje uśmiech na twarzach wielu miłośników motoryzacji. Ten niemiecki samochód sportowy, produkowany w latach 1990-1997, wyróżniał się swoim innowacyjnym designem, osiągami i niezapomnianym charakterem. Dziś przyjrzymy się bliżej temu ikonicznemu modelowi.

Ewolucja Stylistyki


Opel Calibra zyskała sławę nie tylko dzięki swoim osiągom, ale także dzięki futurystycznemu wyglądowi. Jego niski profil, opływowa sylwetka i charakterystyczny przód sprawiły, że Calibra przyciągał wzrok na ulicach. To auto zyskało przydomek "Cavalier Coupe" w Stanach Zjednoczonych, gdzie zostało sprzedane jako Chevrolet Calibra.

Wprowadzenie tego modelu na rynek było prawdziwym wydarzeniem, ponieważ Calibra stała się jednym z pierwszych masowo produkowanych samochodów z bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza. Dzięki temu osiągnęła imponującą aerodynamikę, co przekładało się na znakomitą stabilność i wydajność.

Silniki i Osiągi

Pod maską Calibry znalazły się różne jednostki napędowe. Jednak to V6 z 2,5 litra była jednym z najbardziej rozpoznawalnych i pożądanych silników. Z 168 KM lub 204 KM (w wersji Turbo) pod maską, Calibra była w stanie osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą około 245 km/h, co było imponującym wynikiem w tamtych czasach.

Świetna przyczepność i precyzyjne prowadzenie były kolejnymi atutami Calibry. Zawieszenie z przodu na podwójnych wahaczach i tylna oś z niezależnym zawieszeniem wielowahaczowym sprawiły, że jazda tym samochodem była prawdziwą przyjemnością.

Calibra w Motorsporcie

Opel Calibra nie tylko zdobyła serca miłośników na ulicach, ale również na torach wyścigowych. W latach 90. ten model wziął udział w wielu prestiżowych zawodach, w tym w DTM (Deutsche Tourenwagen Meisterschaft) oraz BTCC (British Touring Car Championship). Sukcesy w motorsporcie tylko umocniły pozycję Calibry jako auta o sportowym zacięciu.

Dziedzictwo

Mimo że produkcja Calibry zakończyła się w 1997 roku, jej dziedzictwo wciąż jest żywe. Miłośnicy tego modelu tworzą liczne kluby i społeczności, gdzie mogą dzielić się swoją pasją do tych samochodów. Od czasu do czasu można również spotkać dobrze utrzymane Calibry na ulicach, które wciąż zachwycają swoim stylem i charakterem.

Opel Calibra to bez wątpienia jedna z najważniejszych ikon motoryzacji lat 90. To auto, które łączyło osiągi, design i technologię w jednym, niezapomnianym pakiecie. Dzięki swojej unikalnej stylistyce i dziedzictwu w motorsporcie, Opel Calibra zasłużenie pozostaje w pamięci miłośników samochodów na całym świecie.

Więcej na: opel.pl


Komentarze do "Opel Calibra: Legendarny Model Z Niemieckiej Stajni"

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, możesz być pierwszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi: